De oplevering van Rozenvelden markeert de afronding van een langlopende wijktransformatie en voegt een gevarieerd woonprogramma toe aan de bestaande buurt. Erwin Tijhof, regiomanager Ter Steege Gebiedsontwikkeling, Peter Bolink, adjunct-directeur Ter Steege Bouw Vastgoed Rijssen, wethouder Miriam Doeschot van de gemeente Hof van Twente en Gilbert Wils, manager vastgoed bij Viverion blikken terug op een project waarin tempo, samenwerking en draagvlak samenkwamen.
Afronding van de wijkvernieuwing
De ontwikkeling startte in juli 2022. Ter Steege Bouw Vastgoed werd met meerdere partijen door Viverion uitgenodigd voor een tender. De woningcorporatie verkocht vier percelen bouwrijpe grond in ’t Gijmink: een bestaande wijk waar al jarenlang werd gewerkt aan kwaliteit en leefbaarheid.
‘Voor mijn oud-collega Henk Jeths was de transformatie van de wijk ’t Gijmink in Goor echt zijn levenswerk,’ vertelt Gilbert Wils. ‘In de oorspronkelijke wijk stonden 507 woningen. Viverion heeft in eerste instantie 250 nieuwe huurwoningen mét innovatieve energieconcepten gerealiseerd. De overgebleven grond was jarenlang braakliggend groen. Henk is vooral trots dat Viverion tussen 2006 en 2010 de meest energieneutrale woningen voor die tijd heeft gebouwd.’
‘De verkoop van de grond in 2023 was voor Viverion een belangrijke vervolgstap in de afronding van de wijk,’ vervolgt Gilbert. ‘Door op deze plek koopwoningen toe te voegen, ontstaat een goede mix van koop en sociale huur. Deze balans maakt de wijk diverser en inclusiever. Wij zijn blij dat de wijk ’t Gijmink in deze vorm klaar is voor de toekomst en positief bijdraagt aan het wonen en werken in Goor. Én de opbrengsten van de verkochte grond gebruiken we voor het toevoegen van huurwoningen op andere locaties. Een mooie meerwaarde voor de gemeente Hof van Twente.’
Verschillende woonconcepten voor een brede doelgroep
Bouwen in een bestaande wijk vraagt om goede afstemming. Ter Steege organiseerde meerdere participatieavonden in het buurthuis. Peter kijkt daar positief op terug. ‘We hebben de buurt altijd goed aangesloten gehouden. De participatieavonden verliepen prettig en we kregen veel hulp en medewerking van de vrijwilligers van het buurthuis.'
Voor het ontwerp werkte Ter Steege samen met architectenbureau Palazzo uit Holten. ‘Op basis van onze woonconcepten en hun lokale binding met de wijk, ontwierp het bureau woningen in jaren ’30 stijl, passend bij de buurt,’ vult Peter aan.
Samen met de gemeente vooruitkijken
Na de aankoop in april 2023 van de vier percelen, in totaal 20.000m2 grond, werkte Ter Steege samen met de gemeente het plan verder uit. Daarbij keken ze opnieuw naar de juiste invulling van het plan en de aanpassingen in de openbare ruimte.
‘De samenwerking met de gemeente verliep erg positief,’ vertelt Erwin. ‘Er was veel bereidheid om mee te denken. Bijvoorbeeld over vergroening van het parkeren, natuurinclusiever bouwen en groene erfafscheidingen in plaats van gemetselde muurtjes. Dat draagt bij aan een prettigere leefomgeving en helpt hittestress te verminderen.’
Wethouder Miriam Doeschot beaamt dit tevreden gevoel. ‘Ons doel was een mooie mix van betaalde woningen voor verschillende doelgroepen toevoegen aan de wijk. En aandacht voor openbaar groen en biodiversiteit. De samenwerking en afstemming verliep heel goed, waardoor alle 70 woningen binnen twee jaar zijn gerealiseerd. Ook de openbare ruimte is mooi ingevuld met groene parkeerplaatsen, aangeplante hagen en nestkasten voor vogels. Het is echt een mooi geheel geworden waar we als gemeente trots op zijn.’
In dit project hebben Ter Steege en de gemeente samen ervaringen opgedaan met de inmiddels ingevoerde Wet kwaliteitsborging voor het bouwen (Wkb). Ook dit hebben beide partijen als heel nuttig ervaren.
Buurtparticipatie
Bouwen in een bestaande wijk vraagt om goede afstemming. Ter Steege organiseerde meerdere participatie- en verkoopavonden in het buurthuis. Peter kijkt daar positief op terug. ‘We hebben de buurt altijd goed aangesloten gehouden. De bijeenkomsten verliepen prettig en we kregen veel hulp en medewerking van de vrijwilligers van het buurthuis.'
Ondertussen werd Ter Steege ook winnaar van de aanbesteding van Aveleijn voor de zorgappartementen, woonlocatie De Roethof aan de Meidoornstraat. Nieuwbouw die door de collega's uit Apeldoorn is opgepakt. ‘Vanaf dat moment was het Ter Steege-logo helemaal niet meer te missen in de wijk,’ voegt Peter toe.
Een project met positieve flow
‘Het gehele verloop van het project geeft ons een erg tevreden gevoel. Vooral de snelheid was bijzonder. Van de eerste uitvraag tot de oplevering is het allemaal zeldzaam vlot gegaan. Én met plezier, zo hoorden we ook terug van uitvoerder Arjan Lankamp en zijn collega’s. In het hele proces zat gewoon een positieve flow. Het werkte, het paste,’ aldus Peter.’
Met de oplevering van Rozenvelden is de wijk aangevuld met duurzame, energieneutrale woningen. Ook de openbare ruimte is in zeer goede samenwerking met Timmerhuis Groep gefaseerd woonrijp gemaakt, inclusief groen, paden openbare verlichting en parkeervakken. Daarmee krijgt ’t Gijmink een nette en toekomstbestendige uitstraling.
Een bedankje voor de buurt
Om de afronding te markeren, organiseerde Ter Steege op woensdag 1 juli een afsluiting met alle betrokkenen. Onder het genot van ijsjes van Van der Poel bedankte Ter Steege de buurt voor de medewerking en het geduld tijdens de bouwperiode.